Paul McGrath: Sir Alex Ferguson, emekli olmam için 100 bin sterlin teklif etti

İngiltere ekiplerinden Manchester United’ın eski teknik direktörü Sir Alex Ferguson’un, bir zamanlar eski futbolcusu olan Paul McGrath’a emekli olması için 100 bin sterlin teklif ettiği ortaya çıktı. Bunun sebebi ise, kulübü ‘alkolik futbolculardan’ temizlemekti…

İngiliz futbolunun isimsiz kahramanlarından olan Nijerya asıllı İrlandalı McGrath, 50 yıllık tarihi boyunca PFA Yılın Oyuncusu ödülünü kazanan altı savunma oyuncusundan biri ve onunla birlikte oynayanlar tarafından döneminin en büyük yıldızlarından biri olarak görülüyor. Peki, öyleyse neden Ferguson onu erkenden emekli olmaya zorladı?

Sebebi, McGrath’in üstesinden gelemediği alkol bağımlılığıydı. İçkiyle ilgili sorunlar, İngiltere doğumlu İrlandalı futbolcuya zor anlar yaşattı ve henüz 29 yaşındayken neredeyse kariyerine mal oluyordu.

“O ZAMANLAR BÜYÜK PARAYDI”

Telegraph’a konuşan McGrath, Ferguson’un United’daki içki kültürünü ortadan kaldırmak için takımdaki en alkolik isim olan kendisini kulüpten göndermek istediğini söyledi:

“Sir Alex beni odasına çağırdı ve ‘Futbol oynamayı bırakmanı istiyoruz’ dedi. Futbolu bırakıp İrlanda’ya dönmem için bana 100 bin sterlin vereceklerini söyledi. Bunu yapmayı düşündüm, çünkü o zamanlar 100 bin sterlin oldukça büyük paraydı. Ancak takım arkadaşlarım Kevin Moran ve Bryan Robson ile konuştum ve sadece futbol oynamak istediğimi söyledim. Çünkü futbolda hala bir şeyler yapabileceğimi düşünüyordum.”

“Ve PFA’da olan Gordon Taylor, Sir Alex’e giderek ‘Paul oynayacak. Ona ceza verebilirsiniz, istediğinizi yapabilirsiniz ama burada veya başka bir yerde futbol oynamaya devam edecek’ dedi.”

Paul McGrath (solda). Fotoğraf: Reuters.

ASTON VILLA’DA EFSANE OLDU

Birkaç hafta sonra McGrath, Aston Villa menajeri Graham Taylor’dan bir telefon aldı ve giderek artan sakatlık sorunları ile alkole olan düşkünlüğüne rağmen, belki de kariyerinin en iyi futbolunu oynadığı Aston Villa’ya transfer oldu.

“Bu fırsatı kaçırmadım” diyen McGrath, “‘Tanrım, orada her hafta oynayabilirim’ diye düşündüm” sözleriyle Aston Villa’nın teklifini düşünmeden kabul ettiğini söyledi.

1989’da 500 bin Euro’ya geçen McGrath, 1992-93 sezonunu sürpriz şekilde ikinci bitiren Aston Villa’nın en önemli oyuncusu olmayı başardı ve 1993’te PFA Yılın Oyuncusu ödülünü kazandı. 1996’da Derby’ye transfer olan McGrath, 1998’de Sheffield United formasıyla futbola veda etti.

Paul McGrath (solda). Fotoğraf: Reuters.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir