3 yaşındaki çocuğu öldürenlere indirimsiz ceza: Ağırlaştırılmış müebbet ve 27 yıl hapis

Antep’te, Lina Nazlı Erbay’ın (3) dövülerek öldürülmesine ilişkin davada mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Muhabbet Toz’u ağırlaştırılmış müebbet ve 7 yıl, sevgilisi Mehmet Aksu’yu 27 yıl hapis cezasına çarptırdı.

DHA’nın haberine göre, eşinden ayrılan Melisa İlhan (33), kızları Lina Nazlı ve 1,5 yaşındaki Naime Ceyda ile okul arkadaşı Muhabbet Toz’un yanına taşındı. Bu süreçte çocukları alıkonulup, fuhşa zorlandığını öne süren Melisa İlhan, 2022 yılı Eylül ayında eski eşi Abdurrahman Erbay ile polise giderek şikayetçi oldu.

Şikayetinin ardından bir televizyon programına katılan Melisa İlhan, çocuklarını aradığını söyledi. Programı arayan bir kişi, Melisa İlhan’ın küçük kızı Naime Ceyda’ya baktığını belirtip, çocuğu polise teslim etti. Polisi arayan Muhabbet Toz’un sevgilisi Mehmet Aksu ise Lina Nazlı’nın öldüğünü ve cesedinin Seyrantepe Mahallesi’ndeki bir giyim mağazasındaki derin dondurucuda saklandığını belirtti.

27 Eylül 2022’de adreste yapılan aramada Lina Nazlı’nın derin dondurucudaki cesedine ulaşıldı. Olayın ardından gözaltına alınan Mehmet Aksu ile Muhabbet Toz, tutuklandı.

DHA’nın haklarında ağırlaştırılmış müebbet ve 28 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan Mehmet Aksu ve Muhabbet Toz’un yargılanmalarına Antep 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Bugün görülen davanın karar duruşmasına sanıklar tutuklu bulundukları cezaevinden SEGBİS yöntemiyle katıldı. Duruşmada ayrıca Lina Nazlı’nın babası Abdurrahman Erbay ile avukatları da yer aldı.

‘BEN GİTTİĞİMDE LİNA ÖLMÜŞTÜ’

Duruşmada daha önceki beyanlarını tekrar eden tutuklu sanık Muhabbet Toz, son sözü sorulduğunda pişman olduğunu söyledi.

Mehmet Aksu ise kendisi gördüğünde Lina’nın ölmüş olduğunu ve tahliyesini istediğini belirterek, “Çocuğa eziyet eden herkes ceza çeksin. Yurt dışına kaçabilirdim Muhabbet’i de kaçırırdım ama adalete güvendiğim için kaldım. Olay günü ben eve gittiğimde çocuk zaten vefat etmişti” dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Muhabbet Toz hakkında; “Beden ve ruh sağlığı yönünden kendisini savunamayacak çocuğu kasten öldürme” suçundan indirim uygulamadan ağırlaştırılmış müebbet ve ayrıca “çocuğa eziyet” suçundan 7 yıl hapis cezası verdi.

Heyet sanık Mehmet Aksu hakkında ise, “Kasten öldürmeye yardım” suçundan 20 yıl ve “Çocuğa eziyet” suçundan 7 yıl hapis cezası vererek, indirim uygulamadı.

‘ÇOCUKLARIN HUZURLU BİR HAYAT SÜRMESİ İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ’

Duruşma çıkışında konuşan Lina Nazlı’nın babasının avukatı Ayça Kara Sığırcı, mahkemenin kararının yerinde olduğunu belirtti.

Sığırcı, “Biz bu çocukların bu toplumda huzurlu bir hayat sürmesi için mücadele ediyoruz. El birliği ile çocuğun hakkını aramak için yola çıkarken güzel bir sonuç elde ettik. Sanıkların birisi hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ve çocuğa eziyet suçundan 7 yıl, diğer sanık hakkında da kasten öldürmeye iştirakten 20 yıl ve aynı çocuğa eziyet suçundan 7 yıl olarak toplamda 27 yıl ceza verdi. Hiçbirine indirim uygulamadı” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir