Asgari Ücrete Ara Zam Gelişmesi! Sonunda Gündeme Geldi

HAK-İŞ Genel Başkanı Mahmut Arslan, basın mensuplarıyla bir araya gelerek önemli açıklamalarda bulundu. Arslan, Filistin’in işgaline karşı net bir tavır aldıklarını ve bağımsız bir Filistin Devleti’nin kuruluncaya kadar dayanışmanın süreceğini vurguladı.

FİLİSTİN-İSRAİL İLİŞKİLERİ:

Arslan, HAK-İŞ’in Filistin’in işgaline karşı net bir tavır aldığını ve bağımsız bir Filistin Devleti’nin kuruluncaya kadar dayanışmanın süreceğini vurguladı.

ASGARİ ÜCRET TARTIŞMALARI:

Arslan, geçen sene Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak, 2024 yılı için asgari ücrete tek bir zam yapılacağını hatırlattı. Ancak yaşanan fiyat artışları ve enflasyonun yükselmesiyle birlikte ara zam taleplerinin arttığını ifade etti.

Arslan, enflasyondaki yükselişin ve fiyatlardaki artışın devam etmesi halinde asgari ücret tartışmalarının hızlanacağını belirtti ve Temmuz ayında durumun yeniden değerlendirileceğini söyledi.

ROL OYNAYAN KURUMLAR:

Arslan, asgari ücret tespit komisyonunun belirleyici olacağını ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu konuda önemli bir rol oynayacağını vurguladı.

YABANCI İŞÇİLERİN DURUMU:

Arslan, yabancı işçilerin Türkiye’deki varlığına ilişkin de değerlendirmelerde bulundu. Yasal mevzuata uygun olarak çalıştırılmasını savunurken, kaçak işçi çalıştırılmasına karşı olduklarını belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir