KDK: Kötü tezahüratta tüm tribüne ceza verilmesi ‘hakkaniyete aykırı’

Türkiye Futbol Federasyonu’nun uygulamaları gereğince, kötü tezahürat yapılan tribündeki tüm taraftarlar bir sonraki maça giriş cezası alıyor. Gittiği futbol maçında, bulunduğu tribünde kötü tezahürat yapan kişiler olması sebebiyle men cezası alan bir kişi Kamu Denetçiliği Kurumu’na (KDK) başvurdu.

AA’nın aktardığı bilgilere göre, kendisinin çirkin ve kötü tezahürat yapmadığını, Passolig uygulamasında maça girenlerin kimlik bilgilerinin bulunduğunu, çirkin ve kötü tezahürat yapanların tek tek stadyumda bulunan kameralarla belirlenerek ceza uygulanabileceğini savunan taraftar, KDK’ye şikayette bulundu.

KDK, TFF’ye bu yönde tezahürat yapanların kameralarla tek tek belirlenmesi ve bu kişilere yaptırım uygulanması tavsiyesinde bulundu.

‘HAKKANİYETE AYKIRI’

KDK’nin karar gerekçesinde, stadyumlarda kurulu kameralar ve teknik donanım ile tespit edilmeden, yalnızca temsilci raporları esas alınarak, kusurlu-kusursuz ayrımı yapılmaksızın tribündeki bütün taraftarlara ceza uygulanmasının “hakkaniyete aykırı” olduğu kaydedildi.

Mevcut uygulamayla, çirkin ve kötü tezahürata katılmayan seyircilerin de doğrudan disiplin yaptırımının muhatabı tutulduğu belirtilen kararda, bunun “ceza sorumluluğunun şahsiliği ilkesi”ne açıkça aykırı olduğu vurgulandı.

Çirkin ve kötü tezahüratta bulunanların tek tek belirlenebileceğine işaret edilen kararda, şu ifadeler kullanıldı:

“Belli bir blokta yer alan bazı taraftar grupları tarafından gerçekleştirilen çirkin ve kötü tezahürat sebebiyle blokta bulunan tüm seyircilerin cezalandırılmasından vazgeçilmesine, ilgili kanun uyarınca stadyumlarda kameralarla teknik donanımların kurulmasının ve elektronik kart uygulamasının ortaya çıkma amacına uygun olarak sorumlularının tek tek tespit edilerek cezalandırılması hususunda tavsiyede bulunulmasına karar verilmiştir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir