O Ülkede Milletvekillerinden Dışişleri Bakanlığı’na Çağrı: İsrail’e Silah Satışını Kes!

İsrail’in Gazze’deki katliamları devam ediyor.

The Guardian’da yayınlanan habere göre İngiltere’de bakanların, İsrail’e verdiği silah desteği konusunda gördüğü baskı artıyor.

İngiltere’nin İsrail’e verdiği silah desteğini kınayan ve destekten vazgeçilmesi gerektiğini söyleyen bir bildiri, 130’dan fazla milletvekili tarafından imzalandı. Mektupta, İngiltere’nin Dışişleri Bakanı David Cameron’a çağrı yapıldı, diğer ülkelerin ve son olarak da Kanada’nın İsrail’e karşı aldığı önlemler vurgulandı.

İNGİLTERE’NİN “GÖLGE” DIŞİŞLERİ BAKANI’NIN SORUSUNU YANITSIZ BIRAKTI

İngiltere’nin muhalefet partisi olan İşçi Partisi’nin gölge kabinesinin Dışişleri Bakanı David Lammy, Cameron’a İsrail’in Gazze’de uluslararası hukuku çiğneyip çiğnemediğiyle ilgili bir resmi hukuki tavsiye yayınlanması çağrısında bulunmuştu. Lammy, silahların uluslararası hukuku ihlal eden faaliyetler için kullanıldığının saptanması halinde silah ihracatının kesilmesi gerektiğini belirtmişti.

KÜRESEL ENDİŞELER HİÇE SAYILIYOR

Lammy, Cameron’a yazdığı açık mektupta İsrail’in Refah’taki faaliyetlerinin artan küresel endişeye rağmen devam ettiğini, Birleşmiş Milletler raporlarına göre Gazze’deki bir milyon insanın açlıkla burun buruna olduğunu söylemişti.

KATLİAM İŞİ “KARMAŞIKMIŞ”

Lammy’nin mektubuna Cameron karşılık vermemiş, Kalkınma Bakanı Andrew Mitchell ise durumun “karmaşık” olduğunu söylemişti.

Ticaret Bakanı Kemi Badenoch ise İngiltere’den İsrail’e gönderilen silahların uluslararası hukukun ihlali için kullanıldığına dair açık risk bulunmadığını iddia etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir