Türkiye’nin ticaret boykotunun İsrail’de akü fiyatlarını artıracak endişesi

Ekonomi yayını Calcalist, dün Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İsrail’e karşı ilan ettiği topyekûn ekonomik boykotun araba akülerinin fiyatlarında artışa yol açacağını öngördü.

Bu arada, küresel olarak Türkiye’den gelen aküler bugüne kadar pazarın yaklaşık yüzde 30’unu oluşturdu. Gümrük verilerine göre, 2023 yılında İsrail’e yaklaşık 500 bin adet ürün ithal edildi. Buna ek olarak yedek parça ve lastikler de geliyor. Türkiye’deki bir dizi akü üreticisi, özellikle İsrail’de popüler olan Schnapp ve Silver markalarına atıfta bulunarak, İsrailli ithalatçılara tedariki durdurmalarını bildirmiş durumda. İsrail’de bir akünün maliyeti, türüne ve üretildiği ülkeye bağlı olarak, şu anda 400-1000 şekel. (3 bin 500 TL ila 8 bin 700 TL)

Türk ambargosu bir dizi popüler otomobil modelinin de İsrail’e tedarikini durdurma tehlikesi taşıyor. Toyota Corolla ve C-HR, Hyundai i10, Renault Megan ve Clio, Ford Transit ve bazı Ford kamyonları da dahil olmak üzere İsrail’in ithal ettiği bazı otomobiller Türkiye’de üretiliyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir